fallback

Румънската икономика вече не е зависима от столицата

Букурещ е изгубил в полза на останалата част от страната над една трета от бизнеса за седем години

13:42 | 31.08.15 г. 51

Икономиката на Румъния вече не зависи от столицата, пише днес в заглавие местният вестник Ziarul Financiar и допълва, че Букурещ е изгубил в полза на останалата част от страната над една трета от бизнеса за седем години.

Развитието на бизнеса в окръзи, които привлякоха чуждестранни инвеститори, като Тимиш, Арджеш, Клуж, Брашов и Сибиу, намалиха дела на Букурещ. Оборотът на компаниите, регистрирани в румънската столица, е намалял в последните седем години с 37% до 443 млрд. леи и така Букурещ остана с дял от 37 на сто от румънския бизнес спрямо 63 на сто през 2008 г.

"В последните години се наблюдава създаване на други центрове за икономическо развитие освен Букурещ", казва Октавиан Жула от факултета по икономика на университета в град Клуж, където в разгара на кризата са се отворили близо 2500 нови фирми и дори изтеглянето на Nokia през 2011 г. не е разтърсило сериозно икономиката на окръг Клуж в дългосрочен план. Защото са дошли италианците от De'Longhi, немците от Bosch, както и компании в ИТ сферата, които са компенсирали излизането на Nokia.

Икономическото развитие на окръг Арджеш се дължи основно на разрастването на завода на Dacia, която от 2013 г. е най-голямата компания в Румъния. Dacia привлече в окръг Арджеш и доставчици на компоненти, компании, които превърнаха окръга в столица на износа на Румъния, пише изданието.

Има още възможности за преструктуриране на банковия сектор в Румъния, отбелязва още Ziarul Financiar и допълва, че румънската банкова система е останала след седем години от началото на кризата без една пета от персонала и клоновете си. Над 14 хиляди служители напуснаха системата, а над 1300 клонове бяха закрити.

"В края на първото полугодие на тази година в системата са работили 57 340 души в 5203 подразделения. Все още има възможност за преструктуриране. Но преструктуриране не означава само намаляване на персонала. Означава и смяна на манталитета. И качество. Банкерите трябва да направят клиента партньор", казва Николае Чинтеза, директор на дирекция контрол в националната банка на Румъния.

За първото полугодие на 2015г. броят на клоновете на банките в Румъния е намалял със сто, а 400 души са били съкратени. В този период равнището на лошите кредити е паднало под 13 на сто - най-ниско ниво в последните пет години.

Банковата система бе в апогея си през 2008 г. - годината на икономическия бум в Румъния, когато имаше 6552 банкови подразделения и в нея работеха близо 72 хил. души. (БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:24 | 14.09.22 г.
fallback